Futbol Turnuvası İç Yönetmeliği

Futbol Turnuvası İç Yönetmeliği

GELENEKLSEL BAHAR FUTBOL TURNUVASI KATILIM VE ORGANİZASYON ŞARTNAMESİ

A - TURNUVA KATILIM ŞARTLARI              :

MADDE 1:

Turnuvaya son başvuru tarihi  00.00.20.. günü saat 18.00 dır. Bu tarihe kadar her Köy Derneği, Turnuvaya katılım payını, Federasyon aidatını, en fazla 20 kişilik takım listesini, futbolcuların nüfus cüzdanı fotokopilerini, birer adet fotoğraflarını ve turnuvaya katılım taahhütnamesini derneklerinden onaylatarak Turnuva Tertip Komitesine teslim edeceklerdir.

MADDE 2: 

Her köy Derneği Kendi Köy nüfusuna kayıtlı futbolcu dışında başka bir futbolcu oynatamaz.

MADDE 3:

Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonuna üye olmayan Dernekler veya Köylerimizin gençlerinin kazanılması ve onların da bu dostluk ortamından faydalanmalarını sağlamak amacıyla bu turnuvaya katılmaları benimsenmiştir. Ancak diğer üye derneklerimizden farklı olarak turnuva katılım ücretlerinin % 33 daha fazla ödemeleri kararlaştırılmıştır. Ayrıca bu takımlardan sorumlu olacak şahısların Federasyonun ve Turnuva Tertip Komitesince uygun bulunması gerekmektedir.

MADDE 4:

Turnuvaya katılan takımlar, maçlardan önce kendi takımlarından sorumlu olacak 2 Yöneticisini (Derneği olmayan takımlar sorumlularını) Tertip Komitesi ile çalışmak üzere görevlendirecektir. Bu görevliler maçların bitimine kadar sporcular ve diğer kişilerin saha içi ve dışı sportmenlik ve centilmenliğe aykırı davranışlarından sorumlu olacaklardır.

Maçların oynandığı sırada teknik anlamda takımdan sorumlu olarak saha kenarında bir kişi olacaktır. Bu iki sorumlu yönetici ve teknik sorumlunun isimleri maçlardan önce Tertip Komitesine bildirilecektir.

Tertip Komitesin bildirilen yukarıdaki kişilerin dışında hiçbir kişi emniyet şeridi içinde bulunmayacaktır.

B – TURNUVA ORGANİZASYONU                               :

MADDE 1:

Turnuva maçları Çankaya Belediyesi Lozan park (yıldız) halı  Sahasında yapılacaktır.

MADDE 2:

Hakemler Tertip Komitesi, ilgili kişi ve Derneklerle koordine kurularak temin edilecektir.

MADDE 3:

Yapılacak maçlar, katılan takım sayısına göre grup lig usulüne göre oynanacaktır. Maçlarda Averaj kuralı; Grup maçlarından bir üst tura çıkarken puanların eşitliği halinde; sırası ile kırmızı kart, sarı kart, takımların kendi aralarında yaptıkları maçlar ve gol averajı dikkate alınacaktır.

Centilmen takımın tespitinde;

Hakem Raporu, Gözlemci Raporu ve Tertip Komitesinin 5 yıldız üzerinden yapacağı değerlendirme temel alınacaktır.

MADDE 4:

Turnuvamızda en büyük kupa centilmenlik kupasıdır. Bunun  yanında 1., 2. ve 3. takımlara kupa, centilmen sporcuya şilt, en az gol yiyen kaleciye ve en çok gol atan sporcuya da plaket verilecektir.


– TURNUVA KURALLARI                               ;

MADDE 1:

Takımlar maçlara çıkmadan önce takım kadrolarında bulunan as ve yedek oyuncularının kimliklerini, lisansları ile birlikte maç başlama saatinden en az 15 dakika önce Terkip Komitesine teslim edeceklerdir. Aksi takdirde maça çıkmamış gibi işlem yapılacaktır.

MADDE 2:

Maçlar kaleci ile birlikte 7 oyuncu ile başlar. Takımlar kaleci dahil en az 5 oyuncu ile sahaya çıkabilirler. Daha az sayıda oyuncu ile sahaya çıkan takımlar hükmen yenik sayılır. Maç esnasında oyuncu sayısı sakatlık veya kartlardan dolayı  4’e inen takım veya takımlar hükmen yenik sayılırlar.

MADDE 3:

Maçlara çıkmayan takımlar hükmen yenik sayılırlar. 2 Maç üst üste çıkmayan takımlar turnuvadan ihraç edilirler.

MADDE 4:

Takımlar sahaya forma, şort, çorap ve spor ayakkabıları ile çıkmak zorundadır. Kaleci hariç hiçbir oyuncu eşofman altı ile sahaya çıkamaz.

MADDE 5:

Maçlarda takımlar en fazla 3 oyuncu 1 kaleci değişikliği yapabilirler. Kaleci kaleden oyun içine geçer ise 1 oyuncu değişikliği yapılmış sayılır.

MADDE 6:

Bir maçta üst üste iki sarı karttan kırmızı kart gören oyuncu otomatikman 1 maç cezalı duruma düşer. Maçlarda sarı karttan sonra direkt kırmızı kart gören oyuncu en az 1 maç cezalı duruma düşer. Ve ilk maçta bu ceza uygulanır. Direk kırmızı kart gören oyuncunun cezası ise; Tertip Komitesi, Hakem ve Gözlemci raporları esas alınarak, kaç maç ceza alacağı yapılacak toplantıdan sonra belirlenip ve ilgili Derneklerle yazılı olarak bildirilecektir.

2 Maç üst üste sarı kart gören oyuncu otomatikman 1 maç cezalı duruma düşecektir.

MADE 7:

Ofsayt, geri pas uygulamasıyoktur. Karşılaşmalar 30’ar dakikadan toplam 60 dakikadır.

MADDE 8:

Federasyona, Tertip Komitesine, Hakeme seyircilere centilmenlik dışı sözlü veya fiili harekette bulunan takım, oyuncular veya takımın seyircileri turnuvadan ihraç edilirler.

MADDE 9:

Maça çıkacak takımlar maçları başlamadan 15 dakika önce sahada olacaklardır. Başlama saatinde sahada bulunmayan takım 15 dakika beklendikten sonra sahaya çıkmaz ise çıkmayan takım hükmen yenik ilan edilecektir.

MADDE 10:

Maç esnasında hakemin süzemediği (algılayamadığı-göremediği) pozisyonlarda Komite masasındaki görevli kişi 2. hakemlik görevini de yapar.

MADDE 11:

Maçlarla veya turnuva ile ilgili bir konu veya itiraz var ise olayın başlangıcından itibaren 48 saat içinde Tertip Komitesine yazılı olarak başvuru yapılması halinde değerlendirilecektir.

MADDE 12:

Saha içinde ve dışında yapılan sporcu ve yöneticilerinin spora yakışmayan çirkin bütün davranışları Tertip Komitesince izlenip, ilgili Derneklere yazılı olarak bildirilecektir.

MADDE 13:

Eleme grubu ve final maçlarında maçlar berabere sona erdiğinde, önce 5 er penaltı atışı yapılır. Ancak yine eşitlik bozulmaz ise penaltı atışları eşitlik bozulana kadar devam eder.

MADDE 14:

Her takım oynadıkları futbol topunu maç sonunda tertip komitesine teslim etmek zorundadır.

MADDE 15:

Takımlar yazılı başvuruları üzerine, Tertip Komitesi tarafından kabul etmesi üzerine ertelenen maçlar, takip eden Çarşamba günü saat 18.30 da aynı sahada yapılır.

MADDE 16:

Maçların oynandığı sırada Komite masasında oturanların dikkatini dağıtmamak amacıyla, oyuncu değişikliği dışında Komite Masasına hiçbir şekilde müdahalede bulunulamaz.

MADDE 17:

Turnuvanın puan sistemi,

Galibiyet 3 puan,

Beraberlik 1 puan şeklinde olacaktır.

MADDE 18:

Takımlar Tertip Komitesine verdikleri listenin dışında oyuncu oynatamazlar. Oynatılmasının tespiti durumunda oynadıkları oyun için hükmen yenik sayılırlar. Bu durumun tekrarı halinde de ilgili takım veya takımlar turnuvadan kesin olarak ihraç edilirler.

MADDE 19:

Maçlarda olay çıkaran, huzursuzluk yaratan takım veya takımlar derhal turnuvadan ihraç edilirler.

MADDE 20:

Her takım kendi takım sorumlusunu belirleyecek ve Tertip Komitesi ile bu sorumlu muhatap olacaktır. Bunu dışındaki kişilerin yaptığı başvurular Tertip Komitesince dikkate alınmayacaktır.

MADDE 21:


Her takım oluşturacakları 4 kişilik ekiple maçlara gelen seyircinin düzenini sağlayıp TertipKomitesine yardımcı olacaktır. Bu ekip Tertip Komitesinin hazırlamış olduğu programa göre görev yapacaktır.

MADDE 22:

Özel veya bazı anlamlı günler için Tertip Komitesi önceden takım sorumlularını bilgilendirmek kaydı ile maç tarihlerini, yerlerinin ve saatlerini değiştirebilir.

MADDE 23:

Yukarıda belirtilen maddelerin dışında kalan konularda Federasyonun ve Tertip Komitesinin alacağı kararlar geçerli olacak ve uygulanacaktır.

FEDERASYON                             

      YÖNETİM KURULU